Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Upał, czyli bajka na dobranoc

2019.06.11
11 Czerwca
19:36 2019

Od kilku dni żar leje się z nieba a ponieważ wakacje jeszcze przed nami, wszystko wydaje się przedwczesne. Komu temperatury powyżej 30 stopni wydają się za mało "podnoszące ciśnienie" i potrzebuje mimo wszystko jakiejś dodatkowej podniety, zawsze można poradzić by "poskakał" w internecie i poczytał o nadchodzących kataklizmach. Takich jak na przykład, że za 20 lat zabraknie w Polsce wody. Trochę to w lekkiej niezgodności z teorią roztapiających się lądolodów na biegunach, ale kto by się takimi szczegółami martwił, byle się kasa zgadzała. Nie dalej jak miesiąc temu można było wyczytać i obejrzeć o nadchodzącym podtopieniu szmatu Polski. Piękny, niewątpliwie edukacyjny (poziom edukacji to rzeczywisty problem) artykuł z mapką dawał niedwuznacznie sygnał mieszkańcom Polski północnej, że powinni niezwłocznie poszukać na mapie fizycznej terenów zaznaczonych przynajmniej na żółto i zmykać tam co sił w nogach.

Po tym trochę przydługim wstępie wypada ogłosić, że sezon ogórkowy w mediach można uznać za otwarty. Przed laty nie mogło się przemilczeć "potwora z Loch Ness", być może i teraz popularny "Nessie" wyłazi z kryjówki, ale w tej masie materiałów jaką przemiela się wszędzie, można jednak jego coroczną obecność przegapić. Masa informacji jest nieporównywalnie większa, niż nawet 30-40 lat temu. Spopularyzowanie internetu i tym samym zwielokrotnienie przekazów wymaga też odpowiednio zwiększonej dawki tematów kochanych przez zwykłych zjadaczy chleba. A co te "tygrysy" lubią najbardziej? Gdyby ich zapytać, to podobnie do sympatycznego Tygryska z powieści A. A. Milne'a nie potrafiliby od razu podać właściwej odpowiedzi. Kto czytał powieści z Kubusiem Puchatkiem, a któż z nas nie czytał, ten wie że tran Maleństwa okazał się tym czymś. No i tranem dla sporej części internautów są wszelkiego rodzaju katastrofy i inne nieszczęścia. W końcu to lekarstwo ma obrzydliwy smak.

Spostrzegawczy właściciele dominujących, komercyjnych portali ochoczo więc straszą. Koniec świata blisko! Jak nie ukryty za Księżycem meteoryt, to może Planeta X, inaczej zwana Nibiru. No tak, nawet fajne tematy, ale ile razy można tym przerażać? Na szczęście od kilku lat mamy w Polsce wyjątkowo ciepłe lata i to dla etatowych straszących dziennikarzy jest jak baśniowa zaczarowana szkatułka z której można wyjmować, wyjmować i wyjmować... Tematów nigdy nie zabraknie. Pod warunkiem, że akurat przejściowo się nie ochłodzi, wtedy klapa i trzeba kombinować.

Wyjątkowo ciepły czerwiec gwarantuje dostatek piszącym najemnikom. A więc bójmy się ile wlezie i wróćmy w czasy dzieciństwa, kiedy to Czerwony Kapturek dostał się w łapy i zębiska złego wilka. Gdyby tak przenieść tą bajkę braci Grimm do współczesności, to Czerwonym Kapturkiem bylibyśmy my, zwyczajni ludzie. Wilkiem - węgiel kamienny (brunatny już nie, bo w Niemczech) a bohaterskim gajowym podatek od CO2. Więc będzie dobrze, ale bać się trzeba!

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/illustrations/forward-end-of-the-world-21-63975/

Autor: Gerd Altmann (geralt).

Pixabay License.

Obraz skadrowany.

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (2)

 1. No avatar 60x60
  klimat czw, 13 cze 2019 08:44:20 +0000

  i znów błąd logiczny. ludzie prawej strony są ci wierzący we wszystko no bo przeciez duzo mniej lewaków wierzy w szczesliwego papcie który możę podniesc z grobu człowieka.natomiast lewak z założenia nie wierzy a raczej stara sie pojąć umysłem otaczający go swiat. suche fakty z teraz ,mamy upały po 35 stopni w cieniu i gradobicia wielkosci piłki bejsbolowej (bardzo prosto wytlumaczalne przy takie duzej roznicy temperatur . ) wystarczy zainteresowac sie fizyką atmosfery zeby widziec co sie dzieje przez ostatnie 10 (juz nawet nie 30 lat) kolejny suchy fakt mozna dowiedziec sie z rynku pytając chłopa czemu warzywa takie drogie."panie bo susza w zeszlym roku." jedynie co moze robic czlowiek z prawicy to skomlec ze mu unia cos narzuca . nie wazne ze jedzenie drogie , upaly ale unia narzuca. zwykly człowiek ma możliwosc ocenienia globalnego ocieplenia natomiast zajmie mu to duzo dłuzej niz sklecenie kilu zdan jak w tym artykule, wiec wiekszosci ludzi sie nie chce (i przez to ze wiekszosci nic sie nie chce ludzkosc upadnie) natomiast co do ostatniego zdania . spojrzenie krytyczne na ludzkosc jako gatunek i dojscie do wniosku ze jest to najwiekszy rak planety niestety wymaga samokrytyki i spojzenia poza wlasne ja . gdzie czlowiek prawcy zapatrzony w siebie bedzie pisal unia narzuca , czlowiek krytyczny powie ze i usa i chiny niszcza planete bardziej i co z tego. jestem pewien ze dostrzega to rozsadny czlowiek w skandynawii , polsce czy usa. a poniewaz czlowiek jako gatunek jest egocentyczny zawsze bedzie tlumaczenie ja nic nie zrobie bo oni nic nie robią to dopiero ostatni ludzie przymierajacy głodem i pieczeni zywcem dopiero to dostrzegą . szkoda ze to nie bedą ci co zniszczyli tą planete ,miedzy innymi prawicowe kacapy ktore zawsze weszą podstep a dzieci ich dzieci ktore bez wzgledu na poglady bedą wspolnie cierpiec za czyny ich poprzednikow w polsce mamy klimat łagodny. (a sa takie upaly i anomalie pogodowe). warto spojrzeć na temperatury w krajach afryki , czy indiach. nastepna fala emigracji bedzie z rownika na tereny zwrotnikowe (zreszta juz jest)

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor czw, 13 cze 2019 14:01:17 +0000

   Czy upraszczanie wizji świata i ludzkości poprzez podział moi i obcy ułatwia Pan(i) życie? Nie twierdzę, że ktoś ma monopol na rację, także i ja się mogę mylić, choć z samokrytyką większość ma największe kłopoty. W swoim artykule odniosłem się, podobnie jak w komentarzu do tego, że zwykły człowiek ma zbyt małą wiedzę by rzetelnie ocenić przyczyny zjawisk klimatycznych. Nie mam takiej wiedzy podobnie jak i Pan(i). Z chęcią jeszcze bym podyskutował pomimo braku czasu, ale odstrasza mnie Pana(i) sposób przedstawiania swoich poglądów. Jeżeli jest Pan(i) w stanie zapanować nad formą (niestety obraźliwą dla interlokutora), to z chęcią wejdę w temat ponownie. Napisanie artykułu, to niekoniecznie "sklecenie kilku zdań". Proszę samodzielnie spróbować coś stworzyć w formie zgodnej, przynajmniej w przybliżeniu, z zasadami języka polskiego. Jeżeli uzna Pan(i) mój powyższy warunek za słuszny, zapraszam do dalszej rozmowy. Jeżeli nie, to szkoda bo smutkiem mnie napawa wzajemna agresywność Polaków względem siebie, tylko z powodu odmiennych poglądów politycznych, czy społecznych. Tak nie powinno być.

 2. No avatar 60x60
  klimat śro, 12 cze 2019 17:06:14 +0000

  bzdury prawicowego niedowiarka. Lód jak sie roztopi to nie wpadnie do szklanki jonasza korana mekki lub jeziorka w polsce zeby Łodziacy mieli co pić tylko zmiesza sie ze słoną wodą oceanu czyli defacto sie zmarnuje. Prawicowi niedowiarkowie nie widza ze grad wielkosci piesci i upały po 35 stopini w cieniu zdarzają sie statystycznie czesciej niz 30 lat temu. Planeta nie zabije nas jak w filmie 2012 . bedzie to powolna i nie za ciekawa smierc. narazie mamy ziemniaki po 4 -6 zł a pietruszke po 12 bo o zgrozo w zeszlym roku wszystko usłchło .ciekawe czemu. takie temp przez kilka dni czy tygodni skutecznie pozbawią nas jedzenia a resztki beda kosmicznych wolnorynkowych kofederackich cenach. kogo bedzie stac bedzie jadł. za kilka kilkanascie lat bedzie kilkanascie - kilkadziesiat dni w roku gdzie temp . nie pozwoli bez uszczerbku na zdrowiu pracowac , czy przebywac na zewnatrz (juz w sloncu odnotowuje sie plus 40-45stopni. przy plus 50-55 w slonu prawicowe mózgi zaczną sie gotować jak jajka na twardo. ale jako dzielny nihilista ciesze sie z tego po czlowiek jest najwiekszym wrzodem na tkance tej planety. zniszczyl ją niemal doszczetnie i mam nadzieje ze ona zdniszczy jego .

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor śro, 12 cze 2019 18:58:10 +0000

   Kto pisze bzdury przyszłość pokaże. Niestety problemem jest, że ludzie z prawicy nie wierzą a lewica wierzy we wszystko. W rzeczywistości ani jedna, ani druga strona nie ma wystarczającej wiedzy, by miarodajnie określić przyczyny ocieplenia. Faktem jest, że tylko UE narzuca ograniczenia w emisji CO2, tymczasem najwięksi truciciele mają to w "głębokim poważaniu". Zwykły człowiek nie ma możliwości by ocenić realnie przyczyn ocieplenia, to wiedza którą mają jedynie elity. Czy są to ludzie którzy chcą dobra ludzkości? To tylko być może oni wiedzą. Mściwe słowa w stosunku do własnego gatunku, to coś wbrew naturze. Podstawowym instynktem każdej istoty jest walka o przetrwanie. Pana(i) w ostatnim zdaniu przedstawił(a) opinię samobójczą. Jest to wyraźnie w sprzeczności z nie tylko z rozumem ale i instynktem. Szkoda, że ogólny ton komentarza jaki Pan(i) zostawiła jest pisany ze złymi emocjami. Każdy człowiek myślący ma prawo widzieć świat tak jak mu rozum dyktuje. Założenie a priori, że oponent jest głupcem nie doprowadzi nigdy do niczego obopólnie korzystnego. Niemniej dziękuję za uwagi.

Napisz komentarz