Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Wykład o Prymasie Stefanie Wyszyńskim w Łodzi

Oie 3hej0rl1oci5
6 Października
11:49 2020

We wtorek 6 października w Szkole Językowej przy Narutowicza 86 o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie z prof. Janem Żarynem o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim. 

Profesor Żaryn wygłosi tego dnia wykład „Patriotyzm księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Prymas Wyszyński odegrał olbrzymią rolę w dziele utrzymania wiary katolickiej i poczucia narodowego Polaków w czasie powojennych rządów komunistycznych w Polsce. Za swój opór przeciwko próbom podporządkowania Kościoła katolickiego władzy komunistów został uwięziony. Odzyskał wolność po kilku latach a do tego później, niż oskarżony o odchylenie nacjonalistyczne komunista Władysław Gomułka, którego Moskwa nagle w 1956 roku upatrzyła na nowego przywódcę komunistów w Polsce. 

Uroczystość beatyfikacyjna Prymasa miała się odbyć cztery miesiące temu, w niedzielę 7 czerwca, ale pod pretekstem sytuacji epidemicznej została jeszcze pod koniec kwietnia przesunięta na czas bliżej nieokreślony. 

Zdjęcie w tekście przedstawia Autora artykułu przed pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AGAD_Prymas_Stefan_Wyszy%C5%84ski_na_spotkaniu_z_wiernymi.jpg 

Autor: nieznany. 

Public Domain. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (1)

 1. No avatar 60x60
  Jan Szałowski wto, 06 paź 2020 18:55:56 +0000

  Ten wspólny pomnik, dwu wielkich Synów Polskiego Kościoła, istnieje w Prudniku - dzisiaj rocznica przewiezienia Prymasa Tysiąclecia do klasztoru pod Prudnikiem. Być może podobny pomnik istnieje także w jakimś innym mieście w Polsce, ale najważniejsze jest jego przesłanie ...

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski wto, 06 paź 2020 21:04:53 +0000

   Dziękuję za informację uzupełniającą.

Napisz komentarz