Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

XVI procesja z relikwiami św. Faustyny ulicami Łodzi

Oie cqpbuyzhdwsn
7 Października
08:01 2020

W niedzielę, 4 października o godzinie 18.ej, w wigilię wspomnienia Św. Faustyny Kowalskiej, a od 2005 roku także Patronki Łodzi, odbyła się w kościele pod jej wezwaniem na Placu Niepodległości uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich mieszkańców miasta.

We mszy świętej uczestniczyli m.in. abp Grzegorz Ryś, biskupi Ireneusz Pękalski i Marek Marczak, rycerze Jana Pawła II oraz damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika, Byli także: wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, jeden z wiceprezydentów Miasta Łodzi, poseł Włodzimierz Tomaszewski, zaproszeni księża, zakonnice z różnych zgromadzeń, poczty sztandarowe z kilku sąsiednich parafii.

Gościem specjalnym uroczystości ku czci Świętej Faustyny był emerytowany abp krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który też przewodniczył Mszy Świętej. Arcybiskup w swojej wypowiedzi w czasie mszy nawiązał do związków Łodzi z Krakowem w aspekcie życia Świętej Faustyny.

Po mszy ulicami Łodzi, od kościoła Świętej Faustyny do łódzkiej Katedry, przeszła XVI już procesja z relikwiami Patronki Łodzi. W czasie przemarszu ulicą Piotrkowską odśpiewano liczne modlitwy, które jeszcze kontynuowano już po wejściu do katedry łódzkiej. Na zakończenie uroczystości abp Grzegorz Ryś zawierzył nasze miasto i pobłogosławił zgromadzonych relikwiami św. Faustyny Kowalskiej.

Galeria zdjęć z niedzielnych uroczystości autorstwa Marka Kamińskiego:

https://m.lodz.niedziela.pl/zdjecia/4264/Lodz-Uroczystosci-ku-czci-Swietej-Siostry?fbclid=IwAR0mEkWwyFKrslnYBLkU-lRgRsHFsy8Mw2ujyJcC306bgq4s2g50F27TMsM

Warto także pamiętać, że w tym roku przypada setna rocznica powstania diecezji łódzkiej. Główne uroczystości związane z jubileuszem będą miały miejsce w grudniu tego roku.

Dodane do niniejszego tekstu zdjęcie wykonałem w ostatnią niedzielę sierpnia 2005 roku na trasie procesji z relikwiami Świętej, z jej domu rodzinnego w Głogowcu (gdzie dzisiaj istnieje małe muzeum) do kościoła parafialnego w Świnicach Warckich, w którym została ochrzczona.

Święta Faustyna urodziła się 25 sierpnia, wówczas w 1905 roku był to piątek. Sto lat później, w 2005 roku, dzień 25 sierpnia przypadał w czwartek, więc uroczystości przeniesiono na niedzielę, 28 sierpnia. Mszy Świętej jubileuszowej w Świnicach Warckich przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Odczytano także list arcybiskupa Władysława Ziółka, który osobiście nie mógł przybyć ze względu na podjęte wcześniej zobowiązania.

Warto na marginesie dodać także, że w 2005 roku Poczta Polska, z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Świętej, wydała trzy różne pocztówki do tej rocznicy bezpośrednio nawiązujące.

Ojciec Aleksander Posacki w tych dniach o św. Faustynie, jako wielkiej mistyczce:

https://www.facebook.com/aleksander.posacki/posts/10207590039337964

Procesja z 2005, uwieczniona na zdjęciu, poprzedziła o kilka tygodni wszystkie późniejsze procesje z relikwiami Świętej ulicami Łodzi. Nie można także zapominać, że wielką okazją do spopularyzowania postaci Faustyny Kowalskiej były Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, kiedy to w dniach poprzedzających ŚDM przebywało w Łodzi kilka tysięcy młodych katolików z różnych krajów świata. 

Zdjęcie Autora tekstu. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz