Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

YAKUTIA 2020 - Ekstremalne wyzwanie

2020.01.24
24 Stycznia
22:02 2020

Ziemia została opanowana. Ponad 500 lat odkryć zrobiło swoje, wszystkie bez mała zakątki naszego globu przestały być miejscami nieznanymi. Nieznany to jednocześnie tajemniczy. Brak magicznej siły niedostępności odebrał nam wiele z czasów, gdy odkrywano miejsca, gdzie nikt wcześniej nigdy nie był.

Romantyzm podróży zastąpiły biura podróży, komfort nieporównywalny, ale czy większe zadowolenie? Wspominając czasy dzieciństwa i młodości, trudno nie przypomnieć takich wspaniałych lektur, jak książki francuskiego pisarza Julesa Verene'a. "W 80 dni dookoła świata", czy "Wyprawa do wnętrza Ziemi", to klasyki które pchnęły ostatnich romantyków do przeżycia wyzwań, podobnych do zapamiętanych z tych książek.

Jednym z tych "ostatnich Mohikanów", znowu odniesienie do klasyki przygodowej, jest mieszkaniec Buska, Valerjan Romanovski, niespokojna dusza i nieustraszony wyczynowiec. Jest on autorem rekordów mieszczących się w Księdze Rekordów Guinessa, nieprzypadkowo nazywany "Cold Manem". Nowe wyzwanie dla niego i jego organizmu, to zimowa wyprawa na podbój Syberii.

Powie ktoś wielkie słowa a na Syberii mieszkają i żyją ludzie i jakoś dają sobie radę, więc co tak szczególnego w wyprawie YAKUTIA 2020? Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach a tym istotnym drobiazgiem jest rodzaj pojazdu jakiego będzie używał pan Romanovski - to rower.

Oczywiście rower na taką wyprawę nie może być typowym pojazdem jaki można kupić sobie nawet w specjalistycznym sklepie. Jego wyposażenie znacznie odbiega od tego co często widzimy na ścieżkach rowerowych. Specjalne opony, wzmocnione i zaopatrzone w kolce, pedały poszerzone, dostosowane do obuwia zbudowanego po części z włókna węglowego, ocieplonego futrem króliczym i gęsim puchem.

Także strój podróżnika będzie wyjątkowy i dostosowany do ekstremalnych temperatur, w tej chwili spadających do minus 50 stopni Celsjusza. Świetnym składnikiem jest gęsi puch, który pozwala znosić wyjątkowo ciężkie warunki.

Warto tu przestrzec ewentualnych naśladowców, że dobry ekwipunek i organizacja bez długotrwałych treningów, to proszenie się o kłopoty. Nawet to wszystko co pozwoliło dobrze przygotować się bohaterowi niniejszego artykułu, nie gwarantuje sukcesu i pełnego bezpieczeństwa.

Organizacja przedsięwzięcia, to oprócz oczywistych wyzwań logistycznych, także niemałe koszty, przekraczające 100.000 złotych. Biorą w nim udział, oprócz pana Valerjana także, instruktor survivalu, Piotr Marczewski, kierownik wyprawy, Wawrzyniec Kuc i trzech ratowników medycznych. Na Syberii wspomagać ich będą miejscowi Jakuci, ekipa telewizyjna, fotograf, operator drona. Pozwoli to na stworzenie reportażu z przejazdu rowerem po Trakcie Kołymskim, zbudowanym na kościach katorżników.

20 stycznia ekipa z Polski wyleciała samolotem Aerofłotu z Warszawy do Moskwy. Następnym etapem był przelot do Jakucka, stolicy Jakucji. Stamtąd ostatni etap wstępny, przejazd samochodami do Ojamiakonu, do niedawna najzimniejszego, zamieszkanego miejsca na Ziemi (rekord to minus 71,2 stopnia Celsjusza w 1926 roku).

Po przybyciu na miejsce startu konieczny był okres aklimatyzacji i dziś rozpoczął swój tysiąc-kilometrowy wyścig z mrozem ekstremalny kolarz, Valerjan Romanovski. Całą trasę zamierza przebyć w ciągu 5-6 dób. Przez ten czas będzie zdany na siebie a ekipa mu towarzysząca ma reagować tylko w sytuacjach zagrożenia życia.

Trzymajmy kciuki za sukces śmiałka. Imprezie patronuje między innymi Radio RFM FM, które będzie informować o przebiegu zdarzeń. Po więcej szczegółów zapraszam pod link: https://infobusko.pl/rk-buszczanin-wyruszyl-na-syberie-valerjan-romanovski-chce-przejechac-tysiac-kilometrow-w-skrajnie-niskiej-temperaturze/ a także na stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/valerjan.romanovski?__tn__=K-R&eid=ARCYXcuOyE_VYurb5QoxngK24TTrAiUiUT7G8FizZkok0YGFt-R03UzzJuyE6i9UARaMKipbcp-bu0sV&fref=mentions .

Ciekawy wywiad do odsłuchania, przeprowadzony przez twórcę portalu infoBusko.pl, Jarosława Kruka z bohaterem wyprawy w dniu 18 stycznia br. (pod pierwszym podanym powyżej linkiem). Spodziewany powrót ekipy na przełomie stycznia i lutego.

Zdjęcia zamieszczone w artykule zostały wykonane przez Valerjana Romanovskiego i Medyk Rescue Team.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości pana Jarosława Kruka (https://infobusko.pl/ ).

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz