Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Z żałobnej karty - ojciec Alojzy Kosobucki

Oie t2jvbhaa2lwf
13 Września
08:36 2021

 

Smutek w Kamieńcu Podolskim i w zakonie paulinów. W środę, 8 września o 1:00 w nocy, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zmarł w Kamieńcu na Podolu, w miejscu znanym powszechnie dzięki trzeciej części Trylogii, ojciec Alojzy Kosobucki. 

 

Urodził się w Stanisławowie, już w tym czasie, gdy Polska utraciła to miasto. Zawsze czuł się Polakiem. Nowicjat w zakonie Ojców Paulinów rozpoczął w 1989 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 lipca 1995 roku w kościele pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła w miasteczku Satanowie nad Zbruczem z rąk biskupa Jana Olszańskiego, który był ówczesnym ordynariuszem diecezji kamieniecko-podolskiej. Ojciec Alojzy przeżył 32 lata swego życia  w zakonie, w tym 26 lat w kapłaństwie. Zachował polskość dzięki atmosferze w domu rodzinnym. Modlitwy różańcowej w języku polskim nauczyła go babcia. 

 

Był pierwszym z wyświęconych w 1995 roku kapłanów pochodzących z terenów Ukrainy. Swoją pracą duszpasterską, postawą i głęboką wiarą jednał sobie ludzi dla Kościoła, Boga a także dla życia zakonnego. Jego posłudze kapłańskiej zakon zawdzięcza kilkanaście powołań, co jest wielką zasługą w kraju poddawanym w przeszłości przez lata działaniom ateizacyjnym. 

 

Od święceń kapłańskich w 1995 roku pracował w Kamieńcu Podolskim, gdzie z zapałem przystąpił do wyremontowania podominikańskiego kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Jak wspomina go o. Mariusz Tabulski, przeor paulińskiego klasztoru na Skałce w Krakowie, o. Alojzy był człowiekiem renesansu, osobą wrażliwą i wszechstronną. Był kapłanem, ale także rozmiłowanym w sztuce historykiem sztuki i konserwatorem, chociaż formalnie nigdy historii sztuki nie studiował.

 

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski zmarły kapłan odbudował piękną podominikańską świątynię a także jednoczył duchowo Polaków i wszystkich, którzy pragnęli zbliżyć się do Boga. 

 

Uroczystości pogrzebowe zasłużonego kapłana, który pomagał także duszpastersko przy nieodległej – położonej zaledwie kilkaset metrów – kamienieckiej katedrze i w  miejscowościach poza Kamieńcem: w Różynie, Żwańcu, Kołybajówce, czy też Chocimiu, odbędzie się w poniedziałek 13 września w kościele parafialnym świętego Mikołaja w Kamieńcu o godzinie 11:00 czasu polskiego. 

 

Polecajmy Miłosiernemu Panu w modlitwie zmarłego ojca Alojzego

Zdjęcia Autora tekstu. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz