Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Za górami i lasami - Tajemnicze Naddniestrze

13 21. autor przed pomnikiem założyciela grodu suworowa.
31 Grudnia
23:00 2017

Wąski skrawek ziemi między Mołdawią a Ukrainą, po lewo od nurtu Dniestru, to nieuznawana przez świat Republika Naddniestrza ze stolicą w Tyraspolu.

Posiada wyłonionych w wyniku demokratycznych wyborów: prezydenta, premiera z gabinetem oraz parlament z 43 posłami.

Posiada też własny aparat bezpieczeństwa i armię, której liczebność, a tym bardziej stan uzbrojenia, nie są upublicznione.

U jej podstaw leżą przemiany zapoczątkowane przez gorbaczowowską pierestrojkę i zrodzone z niej tendencje separatystyczne.

Żyją tam zgodnie: Rosjanie, Ukraińcy i Mołdawianie, ale są też mniejszości: bułgarska i polska (łącznie ok. 470 tys. osób).

Ta ostatnia od niedawna dysponuje nawet Domem Polskim, który znajduje się w Raszkowie - znanym z "Pana Wołodyjowskiego".

Formalnie Naddniestrze wchodzi w skład Mołdawii (faktycznie wchodziło w skład Socjalistycznej Mołdawskiej Republiki Ludowej w ramach ZSRR).

Władze tego quasipaństwa są zdominowane przez narodowość rosyjską, dlatego niezmiennie towarzyszy im obawa przed zagrożeniem ze strony sąsiadów.

W1992 r. przez pół roku trwała tam wojna domowa między ochotniczymi oddziałami Naddniestrzan (skojarzenie z Donbasem zasadne) a wojskami mołdawskimi.

O Autorze

Dariusz antkiewicz 300x300

Dariusz Antkiewicz

Dariusz Antkiewicz (1969) - absolwent politologii na Uniwersytecie Łódzkim i były kandydat do Senatu RP z ramienia partii KORWiN w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Należy do partii Porozumienie J. Gowina.

Komentarze (0)

Napisz komentarz