Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Zaszczepiłem się

Vaccine 5926664 1280
28 Stycznia
20:22 2021

Jako pracownik podmiotu leczniczego (grupa „0”) jestem już po szczepieniu drugą dawką preparatem przeciwko COVID-19 firmy Pfizer. W związku z tym chciałem przekazać kilka obserwacji i informacji, w których jestem posiadaniu niejako z „pierwszej ręki”. Najpierw wyjaśnienie dlaczego zaszczepiłem się.

Uważam, że ogólnie szczepienia wyeliminowały z naszego kręgu cywilizacyjnego wiele chorób, z którymi przez setki lat człowiek nie potrafił sobie poradzić. Szczepienia nie są jednak żadnym cudownym środkiem, który ma jedynie dobre skutki. Jak każdy preparat medyczny, szczepionki mają skutki uboczne. Podkreślam, że każdy preparat, nawet witamina C, zastosowany w niewłaściwym czasie, niewłaściwej dawce przez niewłaściwą osobę może wywołać niepożądane skutki zdrowotne. Dlatego każdy lek, który się przyjmuje należy przyjmować z pełną wiedzą o jego możliwych skutkach ubocznych a najlepiej po konsultacji z wiarygodnym lekarzem. A już szczególnie dotyczy to przyjęcia szczepionki. To nie jest tak, że każdy, absolutnie każdy powinien zaszczepić się. W tym celu jednak należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem oraz dowiedzieć, kiedy i kto może się szczepić. Jednymi z przeciwskazań jest np. przejście wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, które miały za sobą takie zdarzenie, szczególnie niedawno, nie powinny się szczepić, dopóki lekarz nie wyda opinii, że jest to możliwe. Dlatego szczególnie ważne jest niezatajania przed szczepieniem żadnej informacji na temat swojego stanu zdrowia. Osoba, która jest w trakcie infekcji, dopóki się z niej nie wyleczy też nie może się szczepić. Jest jeszcze kilka innych przeciwwskazań, o których najlepiej dowiedzieć się konsultując z lekarzem.

Jakie skutki uboczne zaobserwowałem u siebie oraz u znajomych, którzy zaszczepili się? Pomimo tego, że nie jestem okazem zdrowia – mam choroby współistniejące – po przyjęciu pierwszej dawki 4 stycznia, nie czułem absolutnie żadnych dolegliwości poza bólem ramienia na drugi dzień po szczepieniu. Ból ramienia jest powszechnie spotykaną dolegliwością, zresztą nie tylko po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Ból ustąpił jednak w miarę szybko. Choć to jak szybko jest sprawą całkowicie indywidualną. Każdy organizm reaguje inaczej. Najlepiej to widać po przyjęciu drugiej dawki szczepionki. W moim przypadku, podobnie jak po przyjęciu pierwszej dawki, nie odczuwałem absolutnie żadnych dolegliwości poza bólem ramienia. Jednak odmiennie było w przypadku innych osób, które przyjęły drugą dawkę w tym samym czasie. Spośród kilkudziesięciu moich kolegów i koleżanek, którzy przyjęli wtedy drugą dawkę, kilkanaście osób odczuwało dolegliwości chorobowe jak przy grypie. U niektórych pojawiła się nawet wysoka temperatura. Objawy jednak szybko ustępują. Zatem mimo tego, że szczepionka Pfizera (podobnie jak szczepionka Moderny) nie polega na wszczepieniu pacjentowi wirusa (jak to jest w przypadku szczepionek przeciwko grypie), a jedynie krótkiego odcinka RNA, to jednak reakcja w przypadku niektórych organizmów przypomina reakcję na tradycyjne szczepionki przeciwko grypie.

To tyle jeśli chodzi o bezpośrednie wrażenia po szczepieniu. Oczywiście to nadal za krótko, by stwierdzić jakie szczepionka może przynieść długofalowe skutki dla organizmu. Jednak również nadal nie wiadomo jakie skutki dla organizmu ma bezobjawowe przejście infekcji COVID-19. Ja wolę jednak przyjąć w sposób kontrolowany odcinek RNA wirusa, w celu uodpornienia na niego, niż w sposób niekontrolowany samego wirusa, który jest niebezpieczny dla osób starszych, z chorobami współistniejącymi i o obniżonej odporności a przypadku innych osób, które przechodzą zakażenia bezobjawowo długofalowe skutki nie są do końca znane. Choć już stwierdzono, że występują. Dodam, że nigdy nie szczepiłem się przeciwko zwykłej grypie, jednak nowy typ koronowirusa, który nas zaatakował jest na tyle niebezpieczny również dla mnie, że nie miałem zamiaru ryzykować tego, czy uda mi się wyjść z ewentualnej infekcji. Szczepionka nie daje wprawdzie stuprocentowej pewności, że się nie zachoruje na COVID, ale daje duże prawdopodobieństwo a nawet w przypadku infekcji jest szansa, że będzie się ją lżej przechodziło. 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/szczepionki-szczepienie-covid-19-5926664/ 

Autor: torstensimon. 

Pixabay License. 

O Autorze

Andrzej korasewicz 300x300

Andrzej Korasiewicz

Andrzej Korasiewicz (1973) - samorządowiec, współredagował stronę lodz.pl, pisał m.in. do "Najwyższego Czasu!". Koordynator projektów finansowanych ze środków UE. Ma uprawnienia i praktykę w nadzorze właścicielskim nad spółkami kapitałowymi SP i JST. Kierownik działu organizacji w podmiocie leczniczym. Redaktor naczelny i założyciel portalu Alternativepop (2001-2018), obecnie w formie bloga. Autor audycji Alternativepop (do 2020 w Gdynia Radio a następnie w formie podcastu na platformie https://www.mixcloud.com/andrzej-korasiewicz/).

Komentarze (4)

 1. No avatar 60x60
  Oberwer wto, 16 lut 2021 09:22:33 +0000

  No niby wykształcony człowiek a brednie wypisuje. Na tego jak i inne wirusy grypy ( a to jest mutacja grypy) nie ma i nie było szczepionki!!!, taka wielka ilość zgonów na tą grypę (kowid) we Francji, Hiszpanii, Włoszech itp to medialne zgony to po pierwsze a po drugie czy to jakiś zbieg okoliczności, że w tych krajach od kilkunastu lat ludzie jak wariaci szczepią się przeciw grypie?. Organizm który jest nauczony, że sam ma nie walczyć tylko czekać na chemiczne świństwo, czeka i albo daje radę albo pada. W latach 1969-1971 w Polsce panowała grypa Hon-Kong i znacznie więcej ludzi faktycznie umarło niż obecnie nikt jak do tej pory szczepionki na tą grypę nie wynalazł - ot i tyle !!!!

 2. No avatar 60x60
  Jan Szałowski pią, 29 sty 2021 14:15:10 +0000

  Szczepścianka jest jak pęto gorącej jeszcze kaszanki + pół litra samogonu. Wypić i zagryźć można, skoro dają za darmo, ale czy na pewno warto? Oto jest pytanie na nasze dni!

  • No avatar 40x40
   Jan Szałowski nie, 31 sty 2021 02:30:34 +0000

   Link do info o "szczepionkach", oj - ciekawe, ciekawe: https://www.youtube.com/watch?v=EGasNolB2zg

  • No avatar 40x40
   Andrzej Korasiewicz nie, 31 sty 2021 17:56:04 +0000

   Z całym szacunkiem, ale ja się z tego komentarza Gadowskiego nie dowiedziałem niczego nowego. To nie jest żadna tajemnica, że nie wiadomo na jako długo ta szczepionka zapewnia ochronę. Podejrzewa się jednak, że szczepionka będzie działać jak sezonowe szczepionki przeciwko grypie. Choć tak naprawdę to może być kwestia całkowicie indywidualna. Więcej będzie wiadomo za rok, dwa. W tym komentarzu nie ma dla mnie niczego nowego. Poza tym, że pan redaktor interpretuje przedstawiane fakty w sposób, który sugeruje z góry nakreśloną tezę. A czasami wręcz sam te tezy sugeruje. Ale oczywiście każdy niech uważa swoje. Dopóki szczepienie jest dobrowolne, a jest, ja nie widzę niczego negatywnego w działaniach rządu. Kto nie chce, niech się nie szczepi. Z drugiej strony nie można się dziwić, że rząd propaguje szczepienia. Jak wiadomo szczepienia przynoszą skutek głównie populacyjny. Czyli dopiero, gdy zaszczepi się określony procentu populacji, przynosi to skutek dla tejże populacji. Wiadomo przecież, że szczepionka nie ma stuprocentowej skuteczności, więc zaszczepienie nie gwarantuje, że ktoś zaszczepiony nie zachoruje. Nie wspominam o mutacjach koronowirusa. Zatem szczepienia mają charakter populacyjny, a nie indywidualny. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty - z jednej strony działanie szczepionek nie jest w stuprocentach poznane, z drugiej strony ich pozytywny skutek dla populacji następuje dopiero, gdy zaszczepi się większość populacji - przyjęto rozwiązanie, że szczepienie jest dobrowolne, ale jednocześnie na dużą skalę prowadzi się akcję promującą szczepienia.

 3. No avatar 60x60
  AA pią, 29 sty 2021 10:34:56 +0000

  szczepionka to zamach na nasza wolnosc

  • No avatar 40x40
   Trump pią, 29 sty 2021 17:39:25 +0000

   i cipy dla bila bramy

 4. images images img 20180914 145412
  Paweł Wiśniewski czw, 28 sty 2021 20:40:05 +0000

  Życzę Autorowi artykułu jak najwięcej zdrowia. Oby brak komplikacji zdrowotnych nie wystąpił w przyszłości. Warto tu przypomnieć, że firma produkująca tzw. szczepionki, bo to nie są szczepionki w klasycznym sensie, zadeklarowała że nie ponosi odpowiedzialności za potencjalne skutki uboczne. Wprowadzenie w tak szybkim tempie (zaledwie kilka miesięcy) specyfiku medycznego będące jeszcze w fazie doświadczalnej (przewidywany koniec testów to koniec 2022 lub 2023 roku), jest wysoce ryzykowne a nawet, można nawet powiedzieć - nieodpowiedzialne. Brak skutków ubocznych kilka dni po zaszczepieniu, to oczywiście znacznie lepszy wariant od odnotowanych już zejść śmiertelnych, to nie podlega dyskusji. Nie znaczy, to jednak, że gwarantuje to nieszkodliwość w dłuższym okresie czasu. Oby wszystko skończyło się "wesołym oberkiem" (jak mawia Stanisław Michalkiewicz) a nie marszem żałobnym. W jednym zgadzam się w pełni z Autorem, każdy z nas powinien DOBROWOLNIE I BEZ NACISKÓW POŚREDNICH (NP. UTRATA PRACY, CZY OGRANICZENIE PRAW OBYWATELSKICH), wybrać indywidualnie czy szczepić się, czy też nie. Oby była to decyzja słuszna nie niosąca złych konsekwencji. Raz jeszcze życzę wszystkim zdrowia i powrotu do (bez-przymiotnikowej) NORMALNOŚCI.

  • No avatar 40x40
   Andrzej Korasiewicz czw, 28 sty 2021 20:53:18 +0000

   Nie ma żadnych dowodów, że kilka osób w podeszłym wieku, którym podano szczepionkę i które po kilku dniach zmarły, zmarły w wyniku podania szczepionki. To tak ad vocem. Oczywiście nie jest to wykluczone, ale żadnych dowodów nie ma. Co do testów, to myślę, że obaj mamy zbyt mało dowodów na to jakie procedury zostały wykonane, a jakie nie zostały. Według oficjalnych informacji wykonano wszystkie niezbędne procedury, tylko, że nie w odstępie czasowym jak powinno się to zrobić, ale nie czekając na wynik jednej procedury rozpoczynano następną. Jednak wszystkie procedury testowe wykonano. Uznano, że szczepionki są na tyle bezpieczne, że można je podać. Przypomnę, że jednym z większych entuzjastów takiej szybkości był Donald Trump.

  • No avatar 40x40
   JS nie, 31 sty 2021 02:31:52 +0000

   https://www.youtube.com/watch?v=EGasNolB2zg Gadowski ujawnia, co wyciekło z tajnej korespondencji!

Napisz komentarz