Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Zielono mi

Oie uzmwhel3lzyc
18 Marca
13:57 2021

Wbrew wszystkim złowieszczym proroctwom o globalnym, katastrofalnym ociepleniu, kalendarzowa zima kończy się w dosyć tradycyjny sposób. Stare powiedzenie - w marcu jak w garncu, sprawdza się w tym roku. Co prawda temperatury w ciągu dnia na małym plusie, w nocy jednak potrafi ciągle przymrozić. Najbliższy weekend, mimo że w niedzielę pierwszy dzień wiosny, zapowiada się w białym kolorze. 

Co by nie powiedzieć "Zielono mi" jak w piosence Andrzeja Dąbrowskiego z każdym dniem stanie się coraz bardziej aktualnym tematem. Pytanie tylko kiedy i czy rzeczywiście wszędzie? Wiosna przyjdzie, ale w naszym mieście niekoniecznie musi to oznaczać, że będzie to widać na każdym kroku. 

O tym jak bardzo zabetonowanym miastem jest Łódź możemy się przekonać po każdej gwałtowniejszej ulewie. Trochę deszczu i nasze, bardziej szare, niż zielone, miasto zamienia się w Wenecję. Łódzkie ulice zamieniają się w kanały, tylko gondolierów brakuje. Wody opadowe nie mają odpływu, nieliczne studzienki kanalizacyjne łatwo się zapychają a trawników ubywa. 

Łódzkie władze ochoczo szermują eko-hasłami. A to "Zielona Łódź" a to "Zielone Expo", prawda jak to efektownie brzmi? Jak zdrowo i pozytywnie a życie swoje. Szczęśliwie dla obecnej władzy koronawirusowe komplikacje spowodowały przesunięcie "Zielonego Expo" z 2024 roku na termin o pięć lat późniejszy. Pytanie tylko, czy ten okres będzie wystarczający na odbudowanie drzewostanu na terenie miasta? 

Jako miłośnik historii Łodzi ze smutkiem, nie wynikającym tylko ze zrozumiałej tęsknoty za czasami młodości, obserwuję na archiwalnych zdjęciach drzewa których już nie ma a kiedyś licznie, nawet w centrum, zacieniały ulice, dawały wytchnienie w upalne dni a swoim szumem niosły ukojenie. Teraz już ich nie ma a za to mamy betonowe płyty. 

Wielkie kontrowersje budzi aktualna polityka UMŁ w stosunku do terenów zielonych, leśnej ostoi na Marysinie. Zamiast utrzymać to miejsce jako zielone płuca północnej Łodzi, wszystko wskazuje na realizację planu sprzedaży i przeznaczenie go pod zabudowę deweloperską. Co prawda póki co zadeklarowano, że do końca tego roku teren nie zostanie sprzedany w tym roku, ale jak to się mówi - co ma wisieć nie utonie. Pewnie jak nie teraz, to za rok... 

Polecam debatę w Radiu Łódź, między łódzkimi radnymi w podanym poniżej linku (druga część od około 20 minuty): 

https://www.facebook.com/RadioLodz/videos/1126335447812543/ 

Bierze w niej udział między innymi radny Tomasz Anielak, mocno zaangażowany w walkę o ochronę terenów zielonych na Marysinie. Pan radny wielokrotnie składał interpelacje dotyczące tej bulwersującej sprawy. Polecam zapoznanie się z treścią załączonego do artykułu dokumentu. 

Cieszy ponadpartyjna współpraca radnych spoza Koalicji Obywatelskiej. Niewiele to jednak w praktyce zmienia, bo zdecydowana przewaga ilościowa grupy związanej z KO, pozwala im na całkowicie dowolne decyzje, mówiąc kolokwialnie - samowolkę. 

W takiej sytuacji tylko systematyczne nagłaśnianie sprawy może wpłynąć, poprzez presję, na łódzkich decydentów na czele z prezydent Hanną Zdanowską. Kasa miejska, coraz bardziej pusta, nie powinna być usprawiedliwieniem dla decyzji szkodzących codziennemu życiu mieszkańców. 

Stara piosenka o Łodzi z czasów PRL-u kazała nam kochać "Szarą Łódź" a przecież wtedy drzew było więcej. Łatwo się nazywa miasto "Zieloną Łodzią", ale jakże to dalekie jest od prawdy. 

Jak kontrowersyjnemu pomnikowi jednorożca w centrum Łodzi czegoś brakuje, tak brakuje i konsekwencji UMŁ w poprawianiu życia łodzian. "Zielona Łódź" bez zieleni? To ma sens? Taki chyba jak koń z kijem w czole, na dodatek bez "czterech liter". 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lodz_Unicorn_2019_10.jpg 

Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Zorro2212 

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. 

Obraz skadrowany.

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (1)

 1. No avatar 60x60
  Łodzianka sob, 20 mar 2021 07:32:14 +0000

  Brońmy Łódź przed irracjonalną polityką władz miasta wycinania drzew.Każdy przypadek wycinki proszę nagłaśniać i nie godzić się na wycinanie zdrowych drzew. To samowola i nie ma nic wspólnego z działaniem na rzecz dobra dla miasta.

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor sob, 20 mar 2021 10:28:11 +0000

   Temu ma służyć zamieszczony tutaj artykuł, choć napisany w formie felietonu, nie oznaczającej jednak bagatelizowania problemu. Wręcz przeciwnie. Niech hasło "Zielona Łódź" przestanie być sloganem i stanie się rzeczywistością. Dziękuję za komentarz.

Napisz komentarz