Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Źle się dzieje w państwie polskim - cz. IV

2019.10.08
8 Października
00:01 2019

Przemiany społeczne są czymś naturalnym i nieuniknionym, co może być trudne do zaakceptowania przez tradycjonalistów a także ludzi starszych. Jednym z podstawowych elementów spajających naród jest poczucie więzi kulturowej. Otwarcie na wpływy zewnętrzne ma jak najbardziej negatywny na to wpływ. Zakorzenione w podświadomości wielu Polaków poczucie niższości, będące efektem zaszłości historycznych (upadek Rzeczpospolitej, 123 lata bezpaństwowości, zniewolenie 1939-1989), wpędza na fałszywą drogę ucieczki od poczucia godności narodowej.

Fetyszem dla większości ludzi lewicy stała się "europejskość". Wynika ona oczywiście z ideowej wizji podziału klasowego społeczeństw. Prawica jest często temu przeciwna i widzi w budowie własnego państwa właściwy kierunek przemian. Lewica oczekuje państwa opiekuńczego, prawica pozostawienia sobie jak najwięcej wolności osobistej. Upraszczając, lewica to niewola, prawica to wolność. Niewola daje poczucie bezpieczeństwa, wolność z kolei wiąże się z ryzykiem.

Dlatego też kobiety są z natury bardziej skłonne do identyfikacji z ruchami lewicowymi, mężczyźni w znacznie mniejszym stopniu. Przykładem potwierdzającym to założenie jest chociażby poparcie dla partii wolnościowych, gdzie zwolenników wśród mężczyzn jest kilkakrotnie więcej.

O ile podział na prawicę i lewicę jest stosunkowo łatwy do określenia, to nieco inaczej ma się to w przypadku patriotyzmu. Patriotyzm to pojęcie znacząco różnie odbierane po obu stronach barykady powstałej w podzielonej Polsce. Myliłby się ten kto z automatu linę podziału na Polaków i "Europejczyków" traktował jako równoważną z podziałem zgodną z preferencjami ekonomiczno-społecznymi.

W aktualnej sytuacji politycznej najczęściej do prawicy zaliczani są zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Do lewicy pozostałe największe ugrupowania (SLD, PO, PSL, Razem), obejmują one środowiska zarówno post-komunistyczne jak i lewicowo-liberalne. Patrząc jednak na identyfikację z punktu widzenia ekonomicznego, to PiS jest także lewicową partią. Program jaki posiada jest zdecydowanie socjalistyczny, eksponuje działania opiekuńcze a w znacznie mniejszym stopniu wspiera przedsiębiorców. Nawet Konfederacja nie jest w pełni prawicowa, bo wśród narodowców idee socjalistyczne są także znaczące.

Jak jednak wygląda podział na patriotów i "unio-wierców"? Do pierwszej grupy można zaliczyć większość elektorat PiS-u i tą część konfederatów, która wywodzi się z narodowców i Pobudki Grzegorza Brauna. Pozostali są zwolennikami, nazwijmy to ogólnie otwarcia na Unię Europejską. Trochę niekonsekwentni w swoich działaniach są wolnościowcy spod znaku JKM. Przeciwnicy w ograniczeniach gospodarczych i wyznawcy idei, że kapitał nie ma narodowości, oficjalnie deklarują euro-sceptycyzm. Jakoś to jedno z drugim nie współgra. Trudno zatem jednoznacznie i obiektywnie przypisać do reszty Konfederacji.

Czym jest patriotyzm? Jest to wybór drogi trwałości historycznej Polski. Zaufaniu w jej gwarancje kulturowej i etnicznej spójności i bezpieczeństwa. Patriotami są więc zarówno zwolennicy socjalizmu jak i kapitalizmu, uznającymi konieczność funkcjonowania w ramach państwa polskiego.

Jak wygląda obecnie pozycja patrioty w Polsce? Mimo tego, że stanowią sporą część społeczeństwa są spychani na margines rzeczywistości. Media masowe skupione głównie w rękach obcych, intensywnie lansują wzorce całkowicie obce tradycji. Antypolska i antypatriotyczna propaganda skutecznie drenuje mózgi młodzieży, dla której ucieczka od odpowiedzialności i pogoń za samozadowoleniem stała się jedynym celem w życiu. Na szczęście nie wszyscy poddają się temu zmasowanemu atakowi i ci właśnie są nadzieją na to, że Polska będzie nadal istnieć jako niepodległe państwo.

KONIEC

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/polska-warszawa-gr%C3%B3b-niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87-3804110/

Autor: Grzegorz Korczyc (korczag1).

Pixabay License.

Obraz skadrowany.

Część I: http://prawalodz.pl/zle-sie-dzieje-w-panstwie-polskim---cz-i-1

Część II: http://prawalodz.pl/zle-sie-dzieje-w-panstwie-polskim---cz-ii

Część III: http://prawalodz.pl/zle-sie-dzieje-w-panstwie-polskim---cz-iiiO Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz