Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Zwycięzców nikt nie będzie sądził - PiS - cz. II

2019.10.02
2 Października
00:01 2019

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wzrastające ciągle poparcie społeczne dzięki rozbudowanym programom socjalnym, których realizowania nawet nie próbował ich poprzednik, z góry twierdząc, że żadnych możliwości nie ma. Likwidacja mafii paliwowej i vatowskiej dała rządowi na tyle dużo środków, by utrwalić w świadomości, szczególnie mniej zamożnych Polaków świadomość, że nowy rząd dotrzymuje obietnic. Kontrowersyjny z punktu widzenia ekonomistów program 500+ pozwolił na znaczący wzrost poparcia ze strony wyborców. Dowodem na to były wyniki wyborów samorządowych w poprzednim roku a także majowe wybory do Europarlamentu.

Metoda pozyskiwania poparcia, zwanych przez oponentów przekupstwem, dała świetne wyniki. To, było nie było, sytuacja oczywista zgodna z logiką demokracji. Chcesz wygrać wybory, obiecaj przywileje wyborcom. Chcesz wygrać kolejne wybory, dotrzymuj obietnic. Tą drogą idzie Prawo i Sprawiedliwość i zwycięstwo będzie ich udziałem. I jest to oczywista droga nie tylko do sukcesu, ale także a może przede wszystkim do socjalizmu. Do czego prowadzi socjalizm wie każdy, kto zna odrobinę ekonomię albo przynajmniej historię. Pozostałym warto przedstawić ciągle aktualne przykłady Wenezueli i Korei Północnej. Gospodarczo nie rokuje to dobrze.

Poprawa notowań w sondażach powiązana z kolejnymi deklarowanymi dodatkowymi przywilejami, część już zrealizowana, wydało się prawdziwym samonapędzającym mechanizmem politycznym, takim specyficznym perpetuum mobile. Władze partii podbudowane od pewnego czasu skutecznie jakimś wyjątkowo sprawnym pijarowcem, być może nawet zespołem doradczym, posługują się sprawdzonym schematem. Prosta metoda kolejnego obdarowywania nowych grup społecznych przynosi korzystne efekty wzrastającym poparciem.

Oczywiście są pewne grupy, których nie da się im "kupić", to zwolennicy PO i SLD, ale co do innych to już drzwi wydają się otwarte. Kierownictwo PiS pierwszy etap ma za sobą, jest to pewność osiągnięcia bezwzględnej większości w Sejmie i tym samym samodzielne rządy przez kolejną kadencję. Drugim etapem jest walka o osiągnięcie większości konstytucyjnej. Tu sprawa nie jest taka prosta.

Samodzielnej większości konstytucyjnej, mimo wyjątkowo szczodrego rozdawnictwa, nie da się osiągnąć. Liczenie na poparcie dające 307 reprezentantów Zjednoczonej Prawicy, to marzenie na którego realizację prezes Kaczyński bez wątpienia nie liczy. Do tego możliwe dojdzie w sytuacji na tyle sprzyjającej, gdy PiS pozyska koalicjanta po wyborach. Koalicjanci będą im oczywiście tylko wtedy potrzebni, gdy nieubłagana arytmetyka da po dodaniu dwóch liczb a nie wykluczone nawet trzech sumę równą przynajmniej wyżej podanej liczbie 307.

(dokończenie jutro)

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski_wspomina_i_modli_si%C4%99_za_pos%C5%82ank%C4%99_Jolant%C4%99_Szczypi%C5%84sk%C4%85.jpg

Były premier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wspomina i modli się za posłankę śp. Jolantę Szczypińską w Sejmie. 74. posiedzenie Sejmu (12 December 2018, 11:07:16).

Źródło: https://www.flickr.com/photos/sejmrp/32414042978/in/album-72157676601455238/

Autor: Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki.

This file is licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.

Obraz skadrowany.

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz